Nie-dieta,  Życiowe tematy

Filmy o zdrowym odżywianiu

Cześć Kochani!

Pamiętam tą fazę! To był luty 2017 i dostałam jadłospis wegański od dietetyka, który miał pomóc mi ogarnąć hormony. Tarczyca rozjechała mi się totalnie po porodzie. Nie chciałam brać lekarstw, a że wiedziałam już, że można inaczej… można dietą, postanowiłam spróbować. Oświadczyłam mężowi, że przechodzę na weganizm (w jego urodziny!) i rozpoczęłam przygodę życia. 

Muszę powiedzieć, że ten jadłospis naprawdę pomógł. Niby wcześniej odżywiałam się zdrowo, przechodziłam już oczyszczanie organizmu itp., ale gotowanie wegańskie było mi obce. Muszę przyznać, że trochę się bałam. 

Jak dam radę bez sera? Bez jogurtów? (jogurty naturalne jadłam każdego ranka z owsianką). Czy to w ogóle będzie smakować? 

Niektórych składników w jadłospisie nawet nie znałam. Płatki drożdżowe, karob, quinoa – te słowa brzmiały obco. 

Ukłony w stronę pani Dietetyk. Po kilku dniach byłam już totalnie wkręcona. Nie tylko w roślinne jedzenie, ale w ogóle w zdrowe odżywianie. Zaczęłam przeszukiwać internet łaknąc informacji o tym, jak dietą można poprawić swoje zdrowie i życie. Zaczęła się dla mnie era filmów dokumentalnych, podcastów, książek i artykułów o zdrowym jedzeniu. Materiały różnej jakości, wiadomo, ale niektóre naprawdę warte uwagi. 

Dlatego dzisiaj chciałam Wam podpowiedzieć kilka tytułów – filmy o zdrowym odżywianiu, które moim zdaniem naprawdę mają sens. 

Kolejność, w której je przedstawiam, jest zupełnie przypadkowa. Nie mam swoich ulubieńców. 

That Sugar Film – “Cały ten cukier” 

Ciekawy dokument opisujący jak cukier wpływa na działanie naszego organizmu. Damon Gameau, mężczyzna, który na co dzień nie je cukru, postanawia przeprowadzić na sobie eksperyment i decyduje się przez 60 dni jeść rzeczy, uznawane za zdrowe, mające jednak cukier w składzie. W międzyczasie naświetla także strategie marketingowe wielkich korporacji, które czyhają na nas z każdej strony. 

Wersja angielska dostępna jest na YouTube. 

Forks over Knives

Moim zdaniem, ten dokument jest REWELACYJNY. Serio. Oglądałam go już kilka razy i za każdym razem utwierdzam się w tym przekonaniu. Nie będę się rozpisywać na jego temat, jeżeli jesteście ciekawi, jak dietą można zahamować rozwój chorób cywilizacyjnych lub całkowicie się z nich wyleczyć, to po prostu koniecznie musicie go zobaczyć! 

What the Health

Film nisko oceniany, a jak dla mnie bomba! Bardzo przypadł mi do gustu sposób w jaki Kip Andersen przedstawia swoją podróż w odkrywaniu faktów o diecie roślinnej, hipokryzję i zakłamanie organizacji odpowiedzialnych za zdrowie. Obala mity na temat jedzenia, które ciągle są powielane. Na filmwebie Ktoś skomentował film bardzo dobitnie:

“Po zakończeniu filmu każdy człowiek ma 2 wyjścia:

1. uznać, że film to tania propaganda i że samemu wie się lepiej niż naukowcy i eksperci, po czym z uśmiechem na ustach zagryźć kolejny kawałek umęczonego kurczaka, który przybliży nas do podzielenia jego losu,

2. uznać, że nauka się nie myli i zawierzyć badaniom ekspertów, po czym zacząć ograniczać spożywanie mięsa na rzecz roślin.”

Ciekawostką jest, że jednym z producentów jest Joaquin Phoenix!

Film dostępny w sieci z polskimi napisami. 

Food Inc.Korporacyjna żywność

Film nie opowiada o diecie roślinnej ani weganizmie. Twórcy skupiają się na tym, żeby pokazać jak bardzo przetworzone jest jedzenie, które trafia na półki sklepowe. Kiedy zobaczyłam ten film, zaczęłam naprawdę zastanawiać się, co wkładam do ust. Na szczęście w Polsce wymagania dotyczące bezpieczeństwa jedzenia są bardziej restrykcyjne niż w USA, ale proces produkcji większości produktów spożywczych jest podobny. Po obejrzeniu tego dokumentu naprawdę przeszła mi ochota na sięganie po niektóre rzeczy. 

Ser. Odechciało mi się sera.

The Game Changers

Dobra, film nie powalił mnie pod względem realizacji… Prawdę mówiąc niewiele nowego też się z niego dowiedziałam. Mimo to, uważam, że film jest WAŻNY. Dlaczego? Bo wypowiadają się w nim profesjonalni sportowcy na diecie roślinnej. Dają dowód, że można być sprawnym i silnym bez mięcha. Po obejrzeniu tego filmu popularne hasła typu:

Skąd bierzesz białko?

Z tej trawy siłę będziesz miał za 10 lat.

Prawdziwi mężczyźni jedzą mięso

Weganie są chudzi i niedożywieni. 

…nie mają już znaczenia.

Miłego seansu!

PS. A Wy? Macie swoje ulubione filmy o zdrowym odżywianiu? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *